django - en to mk translation catalogue (304 entries)

en: Afrikaans
mk: Африканс

en: Arabic
mk: Арапски

en: Asturian
mk: Астуриски

en: Azerbaijani
mk: Азербејџански

en: Bulgarian
mk: Бугарски

en: Belarusian
mk: Белоруски

en: Bengali
mk: Бенгалски

en: Breton
mk: Бретонски

en: Bosnian
mk: Босански

en: Catalan
mk: Каталански

en: Czech
mk: Чешки

en: Welsh
mk: Велшки

en: Danish
mk: Дански

en: German
mk: Германски

en: Lower Sorbian
mk: Долно Лужичко-Српски

en: Greek
mk: Грчки

en: English
mk: Англиски

en: Australian English
mk: Австралиски англиски

en: British English
mk: Британски англиски

en: Esperanto
mk: Есперанто

en: Spanish
mk: Шпански

en: Argentinian Spanish
mk: Аргентински шпански

en: Colombian Spanish
mk: Колумбиски Шпански

en: Mexican Spanish
mk: Мексикански шпански

en: Nicaraguan Spanish
mk: Никарагва шпански

en: Venezuelan Spanish
mk: Венецуела шпански

en: Estonian
mk: Естонски

en: Basque
mk: Баскиски

en: Persian
mk: Персиски

en: Finnish
mk: Фински

en: French
mk: Француски

en: Frisian
mk: Фризиски

en: Irish
mk: Ирски

en: Scottish Gaelic
mk: Шкотски Галски

en: Galician
mk: Галски

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Hindi
mk: Хинди

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Upper Sorbian
mk: Горно Лужичко-Српски

en: Hungarian
mk: Унгарски

en: Interlingua
mk: Интерлингва

en: Indonesian
mk: Индонезиски

en: Ido
mk: Идо

en: Icelandic
mk: Исландски

en: Italian
mk: Италијански

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Georgian
mk: Грузиски

en: Kazakh
mk: Казахстански

en: Khmer
mk: Кмер

en: Kannada
mk: Канада

en: Korean
mk: Корејски

en: Luxembourgish
mk: Луксембуршки

en: Lithuanian
mk: Литвански

en: Latvian
mk: Латвиски

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Malayalam
mk: Малајалам

en: Mongolian
mk: Монголски

en: Marathi
mk: Марати

en: Burmese
mk: Бурмански

en: Norwegian Bokmål
mk: Норвешки Бокмел

en: Nepali
mk: Непалски

en: Dutch
mk: Холандски

en: Norwegian Nynorsk
mk: Нинорск норвешки

en: Ossetic
mk: Осетски

en: Punjabi
mk: Пунџаби

en: Polish
mk: Полски

en: Portuguese
mk: Португалкски

en: Brazilian Portuguese
mk: Бразилско португалски

en: Romanian
mk: Романски

en: Russian
mk: Руски

en: Slovak
mk: Словачки

en: Slovenian
mk: Словенечки

en: Albanian
mk: Албански

en: Serbian
mk: Српски

en: Serbian Latin
mk: Српски Латиница

en: Swedish
mk: Шведски

en: Swahili
mk: Свахили

en: Tamil
mk: Тамил

en: Telugu
mk: Телугу

en: Thai
mk: Тајландски

en: Turkish
mk: Турски

en: Tatar
mk: Татарски

en: Udmurt
mk: Удмурт

en: Ukrainian
mk: Украински

en: Urdu
mk: Урду

en: Vietnamese
mk: Виетнамски

en: Simplified Chinese
mk: Поедноставен кинески

en: Traditional Chinese
mk: Традиционален кинески

en: Messages
mk: Пораки

en: Site Maps
mk: Сајт мапи

en: Static Files
mk: Статички датотеки

en: Syndication
mk: Синдикација

en: Enter a valid value.
mk: Внесете правилна вредност.

en: Enter a valid URL.
mk: Внесете правилна веб адреса.

en: Enter a valid integer.
mk: Внесете валиден цел број.

en: Enter a valid email address.
mk: Внесете валидна email адреса.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
mk: Внесете правилно кратко име (slug) кое се соддржи од букви, цифри, долна црта или тире.

en: Enter a valid 'slug' consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
mk: Внесете валидна кратенка која се состои од Unicode букви, бројки, долни црти и црти

en: Enter a valid IPv4 address.
mk: Внесeте правилна IPv4 адреса.

en: Enter a valid IPv6 address.
mk: Внесете валидна IPv6 адреса.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
mk: Внесете валидна IPv4 или IPv6 адреса.

en: Enter only digits separated by commas.
mk: Внесете само цифри одделени со запирки.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
mk: Осигурајте се дека оваа вредност е %(limit_value)s (моментално е %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
mk: Осигурајте се дека оваа вредност е помала или еднаква со %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
mk: Осигурајте се дека оваа вредност е поголема или еднаква со %(limit_value)s.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
mk[0]: Осигурајте се дека оваа вредност има најмалку %(limit_value)d карактер (има %(show_value)d).
mk[1]: Осигурајте се дека оваа вредност има најмалку %(limit_value)d карактери (има %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
mk[0]: Осигурајте се дека оваа вредност има најмногу %(limit_value)d карактер (има %(show_value)d).
mk[1]: Осигурајте се дека оваа вредност има најмногу %(limit_value)d карактери (има %(show_value)d).

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
mk[0]: Осигурајте се дека вкупно нема повеќе од %(max)s цифра.
mk[1]: Осигурајте се дека вкупно нема повеќе од %(max)s цифри.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
mk[0]: Осигурајте се дека нема повеќе од %(max)s децимално место.
mk[1]: Осигурајте се дека нема повеќе од %(max)s децимални места.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
mk[0]: Осигурајте се дека нема повеќе одs %(max)s цифра пред децималната запирка.
mk[1]: Осигурајте се дека нема повеќе од %(max)s цифри пред децималната запирка.

en: and
mk: и

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
mk: %(model_name)s со ова %(field_labels)s веќе постојат.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
mk: Вредноста  %(value)r не е валиден избор.

en: This field cannot be null.
mk: Оваа вредност неможе да биде null.

en: This field cannot be blank.
mk: Ова поле не може да биде празно

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
mk: %(model_name)s со %(field_label)s веќе постои.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
mk: %(field_label)s мора да биде уникатно за %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
mk: Поле од тип: %(field_type)s

en: Integer
mk: Цел број

en: '%(value)s' value must be an integer.
mk: Вредноста '%(value)s' мора да биде цел број.

en: Big (8 byte) integer
mk: Голем (8 бајти) цел број

en: '%(value)s' value must be either True or False.
mk: Вредноста '%(value)s' мора да биде точно или неточно.

en: Boolean (Either True or False)
mk: Логичка (или точно или неточно)

en: String (up to %(max_length)s)
mk: Нишка од знаци (текст) (до %(max_length)s карактери)

en: Comma-separated integers
mk: Целобројни вредности одделени со запирка

en: '%(value)s' value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
mk: Вредноста '%(value)s' има погрешен формат на датум. Мора да биде во форматот ГГГГ-ММ-ДД.

en: '%(value)s' value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
mk: Вредноста '%(value)s' има точен формат (ГГГГ-MM-ДД) но не е валиден датум.

en: Date (without time)
mk: Датум (без време)

en: '%(value)s' value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
mk: Вредноста '%(value)s' има неточен формат. Таа мора да биде во ГГГГ-MM-ДД ЧЧ:MM[:сс[.uuuuuu]][ВЗ] формат.

en: '%(value)s' value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
mk: Вредноста '%(value)s' има точен формат (ГГ-MM-ДД ЧЧ:MM[:сс[.uuuuuu]][ВЗ]) но не е валиден датум со време.

en: Date (with time)
mk: Датум (со време)

en: '%(value)s' value must be a decimal number.
mk: Вредноста '%(value)s' мора да биде децимален број.

en: Decimal number
mk: Децимален број

en: '%(value)s' value has an invalid format. It must be in [DD] [HH:[MM:]]ss[.uuuuuu] format.
mk: '%(value)s' е во погрешен формат. Мора да биде во [ДД] [ЧЧ:[ММ:]]сс[.uuuuuu] формат.

en: Duration
mk: Траење

en: Email address
mk: Адреса за е-пошта (email)

en: File path
mk: Патека на датотека

en: '%(value)s' value must be a float.
mk: Вредноста '%(value)s' мора да биде децимален број со подвижна запирка.

en: Floating point number
mk: Децимален број подвижна запирка

en: IPv4 address
mk: IPv4 адреса

en: IP address
mk: IP адреса

en: '%(value)s' value must be either None, True or False.
mk: Вредноста '%(value)s' мора да биде ништо, точно или неточно.

en: Boolean (Either True, False or None)
mk: Логичка вредност (точно,неточно или ништо)

en: Positive integer
mk: Позитивен цел број

en: Positive small integer
mk: Позитивен мал цел број

en: Slug (up to %(max_length)s)
mk: Скратено име (до %(max_length)s знаци)

en: Small integer
mk: Мал цел број

en: Text
mk: Текст

en: '%(value)s' value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
mk: Вредноста '%(value)s' има неточен формат. Таа мора да биде во ГГГГ-ММ-ДД ЧЧ:MM[:сс[uuuuuu]] формат.

en: '%(value)s' value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
mk: Вредноста '%(value)s' има точен формат  (ЧЧ:MM [:сс[uuuuuu]]) но не претставува валидно време.

en: Time
mk: Време

en: URL
mk: URL (веб адреса)

en: Raw binary data
mk: Сурови бинарни податоци

en: '%(value)s' is not a valid UUID.
mk: '%(value)s' не е валиден UUID (единствен идентификатор).

en: File
mk: Датотека

en: Image
mk: Слика

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
mk: %(model)s инстанца со %(field)s %(value)r не постои.

en: Foreign Key (type determined by related field)
mk: Надворешен клуч (типот е одреден според поврзаното поле)

en: One-to-one relationship
mk: Еден-према-еден релација

en: %(from)s-%(to)s relationship
mk: %(from)s-%(to)s релација

en: %(from)s-%(to)s relationships
mk: %(from)s-%(to)s релации

en: Many-to-many relationship
mk: Повеќе-према-повеќе релација

en: This field is required.
mk: Ова поле е задолжително.

en: Enter a whole number.
mk: Внесете цел број.

en: Enter a number.
mk: Внесете број.

en: Enter a valid date.
mk: Внесете правилен датум.

en: Enter a valid time.
mk: Внесете правилно време.

en: Enter a valid date/time.
mk: Внесете правилен датум со време.

en: Enter a valid duration.
mk: Внесете валидно времетрање.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
mk: Не беше пратена датотека. Проверете го типот на енкодирање на формата.

en: No file was submitted.
mk: Не беше пратена датотека.

en: The submitted file is empty.
mk: Пратената датотека е празна.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
mk[0]: Осигурајте се дека ова име на датотека има најмногу %(max)d карактер (има %(length)d).
mk[1]: Осигурајте се дека ова име на датотека има најмногу %(max)d карактери (има %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
mk: Или прикачете датотека или штиклирајте го полето за чистење, не двете од еднаш.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
mk: Качете валидна слика. Датотеката која ја качивте или не беше слика или беше расипана датотеката.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
mk: Внесете валиден избор. %(value)s не е еден од можните избори.

en: Enter a list of values.
mk: Внесете листа на вредности.

en: Enter a complete value.
mk: Внесете целосна вредност.

en: Enter a valid UUID.
mk: Внесете валиден UUID (единствен идентификатор).

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
mk: (Скриено поле %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with
mk: Недостасуваат податоци од ManagementForm или некој ги менувал

en: Please submit %d or fewer forms. | Please submit %d or fewer forms.
mk[0]: Ве молиме поднесете %d или помалку форми.
mk[1]: Ве молиме поднесете %d или помалку форми.

en: Please submit %d or more forms. | Please submit %d or more forms.
mk[0]: Ве молиме поднесете %d или повеќе форми.
mk[1]: Ве молиме поднесете %d или повеќе форми.

en: Order
mk: Редослед

en: Delete
mk: Избриши

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
mk: Ве молам поправете ја дуплираната вредност за  %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
mk: Ве молам поправете ја дуплираната вредност за %(field)s, која мора да биде уникатна.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
mk: Ве молам поправете ја дуплираната вредност за %(field_name)s која мора да биде уникатна за %(lookup)s во %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
mk: Ве молам поправете ги дуплираните вредности подолу.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
mk: Надворешниот клуч на вгезденото поле не се совпаѓа со примарниот клуч на родителската инстанца.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
mk: Изберете правилно. Тоа не е еден од можните избори.

en: "%(pk)s" is not a valid value for a primary key.
mk: "%(pk)s" не е правилна вредност за примарен клуч.

en: %(datetime)s couldn't be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
mk: %(datetime)s не може да се толкува во временска зона %(current_timezone)s;  можеби е двосмислена или не постои.

en: Currently
mk: Моментално

en: Change
mk: Измени

en: Clear
mk: Исчисти

en: Unknown
mk: Непознато

en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: yes,no,maybe
mk: да, не, можеби

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
mk[0]: %(size)d бајт
mk[1]: %(size)d бајти

en: p.m.
mk: попладне

en: a.m.
mk: наутро

en: PM
mk: попладне

en: AM
mk: наутро

en: midnight
mk: полноќ

en: noon
mk: пладне

en: Monday
mk: Понеделник

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Sunday
mk: Недела

en: Mon
mk: Пон

en: Tue
mk: Вто

en: Wed
mk: Сре

en: Thu
mk: Чет

en: Fri
mk: Пет

en: Sat
mk: Саб

en: Sun
mk: Нед

en: January
mk: Јануари

en: February
mk: Февруари

en: March
mk: Март

en: April
mk: Април

en: May
mk: Мај

en: June
mk: Јуни

en: July
mk: Јули

en: August
mk: август

en: September
mk: Септември

en: October
mk: Октомври

en: November
mk: Ноември

en: December
mk: Декември

en: jan
mk: јан

en: feb
mk: фев

en: mar
mk: мар

en: apr
mk: апр

en: may
mk: мај

en: jun
mk: јун

en: jul
mk: јул

en: aug
mk: авг

en: sep
mk: сеп

en: oct
mk: окт

en: nov
mk: ное

en: dec
mk: дек

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
mk: Јан.

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
mk: Фев.

[ctx: abbrev. month]
en: March
mk: Март

[ctx: abbrev. month]
en: April
mk: Април

[ctx: abbrev. month]
en: May
mk: Мај

[ctx: abbrev. month]
en: June
mk: Јуни

[ctx: abbrev. month]
en: July
mk: Јули

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
mk: Авг.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
mk: Септ.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
mk: Окт.

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
mk: Ное.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
mk: Дек.

[ctx: alt. month]
en: January
mk: Јануари

[ctx: alt. month]
en: February
mk: Февруари

[ctx: alt. month]
en: March
mk: Март

[ctx: alt. month]
en: April
mk: Април

[ctx: alt. month]
en: May
mk: Мај

[ctx: alt. month]
en: June
mk: Јуни

[ctx: alt. month]
en: July
mk: Јули

[ctx: alt. month]
en: August
mk: Август

[ctx: alt. month]
en: September
mk: Септември

[ctx: alt. month]
en: October
mk: Октомври

[ctx: alt. month]
en: November
mk: Ноември

[ctx: alt. month]
en: December
mk: Декември

en: This is not a valid IPv6 address.
mk: Ова не е валидна IPv6 адреса.

en: or
mk: или

en: %d year | %d years
mk[0]: %d година
mk[1]: %d години

en: %d month | %d months
mk[0]: %d месец
mk[1]: %d месеци

en: %d week | %d weeks
mk[0]: %d недела
mk[1]: %d недели

en: %d day | %d days
mk[0]: %d ден
mk[1]: %d дена

en: %d hour | %d hours
mk[0]: %d час
mk[1]: %d часови

en: %d minute | %d minutes
mk[0]: %d минута
mk[1]: %d минути

en: 0 minutes
mk: 0 минути

en: Forbidden
mk: Забрането

en: CSRF verification failed. Request aborted.
mk: CSRF верификацијата не успеа. Барањето е прекинато.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a 'Referer header' to be sent by your Web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
mk: Ја гледате оваа порака, бидејќи овој HTTPS сајт бара "Referer хедер" да биде испратен од вашиот веб пребарувач, но ниту еден таков хедер не беше испратен. Овој хедер е потребен од безбедносни причини, за осигирување дека вашиот прелистувач не е киднапиран од страна на трети лица.

en: If you have configured your browser to disable 'Referer' headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for 'same-origin' requests.
mk: Ако сте го конфигурирале вашиот веб пребарувач да го оневозможи праќањето на 'Referer' хедерот, ве молиме овозможето праќањето барем за овој сајт или за HTTPS конекции или за барања од 'ист извор'.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
mk: Ја гледате оваа порака бидејќи овој сајт бара CSRF колаче (cookie) за да се поднесуваат форми. Ова колаче е потребно од безбедносни причини, за да се осигураме дека вашиот веб прелистувач не е грабнат и контролиран од трети страни.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for 'same-origin' requests.
mk: Ако сте го конфигурирале вашиот веб прелистувач да оневозможи праќање на колачиња ве молиме овозможето го праќањето барем за овој сајт или за барања од 'ист извор'.

en: More information is available with DEBUG=True.
mk: Повеќе информации се достапни со DEBUG = True.

en: Welcome to Django
mk: Добредојдовте во Django

en: It worked!
mk: Работи!

en: Congratulations on your first Django-powered page.
mk: Ви честитаме на поставување на вашата прва страница подржана од Django.

en: Of course, you haven't actually done any work yet. Next, start your first app by running <code>python manage.py startapp [app_label]</code>.
mk: Се разбира, сеуште немате направено ништо. Наредно, направете ја вашата прва апликација со повикување на командата <code>python manage.py startapp [app_label]</code>.

en: You're seeing this message because you have <code>DEBUG = True</code> in your Django settings file and you haven't configured any URLs. Get to work!
mk: Ја гледате оваа порака биејќи имате <code>DEBUG = True</code> во датотеката со Django подесувања и сеуште немате дефинирано URL-а. Фатете се за работа!

en: No year specified
mk: Не е дадена година

en: No month specified
mk: Не е даден месец

en: No day specified
mk: Не е даден ден

en: No week specified
mk: Не е дадена недела

en: No %(verbose_name_plural)s available
mk: Нема достапни %(verbose_name_plural)s

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
mk: Идни %(verbose_name_plural)s не се достапни бидејќи %(class_name)s.allow_future е False.

en: Invalid date string '%(datestr)s' given format '%(format)s'
mk: Невалиден текст за датум '%(datestr)s' даден формат '%(format)s'

en: No %(verbose_name)s found matching the query
mk: Нема %(verbose_name)s што се совпаѓа со пребарувањето

en: Page is not 'last', nor can it be converted to an int.
mk: Страницата не е "последна", ниту пак може да се конвертира во еден цел број.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
mk: Невалидна страна (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and '%(class_name)s.allow_empty' is False.
mk: Празна листа и '%(class_name)s .allow_empty' е False.

en: Directory indexes are not allowed here.
mk: Индекси на директориуми не се дозволени тука.

en: "%(path)s" does not exist
mk: "%(path)s" не постои

en: Index of %(directory)s
mk: Индекс на %(directory)s
